Reisitõrked nõuavad reisikindlustusest üha suuremat osa

25. november 2019
Möödunud nädalal toimund reisikorraldajate infotunnil tõdes Salva Kindlustus, et reistõrked nõuavad üha suuremat osa reisikindlustuse kahjudest ning toonitas, et kindlustust sõlmides tuleb kindlasti arvestada, et ära jäänud lennu tõttu uute lennupiletite hinnad samale päevale on kordades kallimad esialgu ostetud piletitest.

Salva Kindlustuse reisikindlustuse osakonna juht Epp Ulfsak selgitas, et reisikindlustuse kahjude väljamaksetest läheb keskmiselt 52% reisitõrgetele, 43% tervisekahjudele ning 5% pagasikahjudele. „Reisitõrgete kahjusummad on olnud püsivalt kasvutrendis ja ilmselt jätkub see nii ka edaspidi,“ lausus Ulfsak lisades, et veel näiteks 10 aastat tagasi oli reisitõrgete osakaal võrreldes tervisekindlustuse kuludega hoopis 20% madalam. Nüüd on vastupidi.

„Põhjuseid on siin mitmeid. Üheks on see, et aastate jooksul oleme reistõrkesse lisanud erinevaid kindlustuslaiendusi – ürituste ära jäämine, streik ja maksevõimetus, terrorism, looduskatastroof. Kui varem oli reisitõrkes esikohal reisi ära jäämise kahjud, siis nüüd on ligi 40% kahjudest seotud lendude hilinemiste ja lennuplaani muutustega,“ selgitas Ulfsak.

„Ja eks suur mõjutaja on siin ka lihtsalt see, et inimesed võtavad ette kallimaid reise kaugemale ja suurema seltskonnaga. Näiteks oli meil hiljuti juhtum, kus kolmest põlvkonnast koosnev 7-liikmeline perekond pidi reisi ära jätma, sest lapsed jäid haigeks ja see tähendas kohe üle 10 tuhande eurost reisitõrke kahju. Just menetluses on abielupaari juhtum, milles samuti 10 tuhat eurot maksnud juba kevadel ostetud reis tuli vahetult enne reisi ühe abikaasa haigestumise tõttu ära jätta. Õnneks oli reisikindlustus sõlmitud piisavalt varakult ja piisava kindlustussummaga,“ tõi Ulfsak näiteid.

Pikemate reisidega kaasneb tihti ka rohkem ümberistumisi ja see tähendab, et suureneb ka oht, et ühe reisi hilinemisel jäädakse maha jätkulennust. Salva reisikindlustuse osakonna juhataja Epp Ulfsak selgitas, et enamasti on aga uued lennupiletid kallimad ja see tõstab taas kahjusummat. „Seepärast panemegi inimestele südamele, et reisitõrke kahjusummat valides ei tuleks lähtuda üksnes sellest, millise hinnaga teie pileti ostsite, sest see võib olla isegi kordades väiksem samale päevale ostetud piletite hindadest. Eriti, kui esialgne lend õnnestus muretseda sooduskampaaniaga. Ja kindlasti ei tohiks kindlustamist jätta viimasele minutile.“

Kindlustust valides tuleb alati arvestada ootamatustega. Seda eriti lastega reisides. „Lastega reisi planeerides on reisitõrke kate eriti oluline, sest laste haigestumine on reisi ära jäämiseks päris sage põhjus. Mõnikord võib see reisi ka pikendada – näiteks ühe juhtumi puhul tuli perel veeta välismaal nädal aega kauem, sest lapsed jäid leetritesse ja pidid aega veetma kohalikus haiglas karantiinis.“

Käesoleva aastal on Salva reisikindlustuse kahjusid hüvitanud kokku ligi 100 000 euro eest.