Ootamatud kindlustusjuhtumid lastega: purunenud bussi klaasuksest ümber kukkunud riiulini kaupluses

07. september 2020
Suvi on läbi, kool alanud ning lapsed aktiivselt ringi tegutsemas. Salva Kindlustus räägib lastega seotud ootamatutest kindlustusjuhtumitest väljaspool kodu, mille puhul paljud ei tea, et kahjude puhul aitab kodu ja koduvastutuskindlustus.
Bussi purunenud klaasuks

Kooli algus tähendab paljude koolilaste jaoks uusi rutiine, trenni, sõpradega väljas käimist ja uue mobiiltelefoni või jalgratta omamist. Suur osa õnnetustest toimub küll koduseinte vahel, kuid  siiski juhtub aktiivsete noortega küllaltki palju ka selliseid õnnetusi, mille puhul lapsevanemad ei oska arvata, et kindlustus võiks abiks olla.

Näiteks on üheks selliseks juhtumiks võtmete kaotamine, mis nõuab omakorda lukkude vahetamist. Salvas on selliseid juhtumeid aastas keskmiselt neli-viis, kui laps kaotab ära koduvõtmed. „See läheb kodukindlustuse alla ja isegi omavastutust ei pea tasuma. Kuna lukud lähevad üha kvaliteetsemaks, siis on keskmine lukuvahetuse kulu 300 euro juures,“ selgitas Salva Kindlustuse varakindlustuse osakonna juhataja Alver Kivirüüt.

Ootamatult suureks kuluartikliks võib kujuneda ka prillide purunemine. Lastel ikka juhtub, et neid istutakse aeg-ajalt katki, lõhutakse mänguhoos, batuudil hüpates ning tihtilugu ka kehalise kasvatuse tunni käigus. Ka siin saab lapsevanemaid aidata koduse vara kindlustus, kuid tuleb jälgida, et väljaspool kodu toimuvate juhtumite puhuks oleks olemas täiendav kindlustuskaitse, mis korvab varakahjud väljaspool kindlustuskohta ehk kodu. 

Kui muidu kuuluvad jalgrattad samuti koduse vara kindlustuse alla, siis Salvast on võimalus jalgrattale eraldi osta ka jalgrattakindlustus, mis on nagu kaskokindlustus ning katab kõik enamlevinud kahjud, mis jalgrattaga juhtuda võivad, alates kukkumisel saadud kahjustustest kuni varguseni.

Lisaks rõhutas Kivirüüt, et kindlasti tuleks kodukindlustust sõlmides hoolega läbi mõelda omavastutuse suurus. „Omavastutus on see osa kahjusummast, mis klient peab õnnetuse puhul ise tasuma. Kui näiteks lapse mobiili hind on 150 eurot ja omavastutuse tase on 200 eurot, siis sellisel juhul jääb kahju alla omavastutuse ning kindlustusvõtja enda kanda. Kui telefoni hind on aga 500 eurot, siis igal juhul tasub kindlustus ennast ära,“ selgitas Kivirüüt.

Kui eelpool nimetatud juhtumite korral aitab enamasti kodu või koduse vara kindlustus, siis Salva praktikas on välja tuua ka rida näiteid, kus lapsevanematel on abi koduvastutuskindlustusest ning selle lisakaitsest laste ja loomade poolt põhjustatud kahjude hüvitamiseks.

„Näiteks on meil Igal aastal olnud kindlustusjuhtumeid, kus laps on kuskil poes kogemata maha tõmmanud mingi kauba või pikali on lennanud isegi terve riiul. Näiteks tekkis kord päris suur kahju sellest, kui vanematega kaasas olnud laps tõmbas ettevaatamatusest ümber pudeleid täis riiuli. Purunenud veinipudelid moodustasid lõpuks päris korraliku kahjusumma,“ selgitas Salva Kindlustuse varakindlustuse osakonna juhataja Alver Kivirüüt.

Sarnase ootamatu kindlustusjuhtumi alla läks ka olukord, kui laps sisenes linnaliinibussi koos oma tõukerattaga, kuid mis juhtumisi käest lahti kukkus nii õnnetult, et terve bussi klaasuks purunes kildudeks.   

Ebatavalised ei ole ka olukorrad, kui suurtemate laste mänguhoos lendab pall või kivi naabri maja või auto aknasse. Väiksemate laste puhul võivad sellised kahjud kohati isegi suuremaks osutuda. Näiteks oli Salvas hiljuti juhtum, kus laps tahtis kiviga autole ilusa pildi joonistada ning selle käigus kraapis ära sõiduki kerepaneeli.

Loe täpsemalt kodukindlustusest.