Kuidas mõjutab Brexit Ühendkuningriigis autoga liiklejat või seal õnnetusse sattunut?

03. veebruar 2020
Kuigi nüüdsest Euroopa Liidust lahkunud Ühendkuningriikides hakkas kehtima üleminekuperiood, et võimalikult sujuvalt kõik vajalikud muutused saaks ellu viidud, siis saareriigis autoga liiklejad peaksid siiski teadma olulist muudatust, mis juba varem kehtima hakkab.
Kuidas mõjutab Brexit Ühendkuningriigis autoga liiklejat

Salva Kindlustuse sõidukikindlustuse osakonna juhataja Tõnis Tohver selgitas, et kohe 1. veebruarist kehtima hakanud suuremaks muutuseks on see, et Eesti sõidukiga Ühendkuningriikidesse reisimisel on rohelise kaardi kaasavõtmine edaspidi kohustuslik. „Roheline kaart on vajalik rahvusvahelise liikluskindlustuse tõend, mis peab kaasas olema oma autoga Euroopa Majanduspiirkonna välises riigis liiklemiseks,“ lausus Tohver. Sarnaselt peab roheline kaart olema kaasas liiklemiseks näiteks Ukrainas, Valgevenes, Venemaal.

„Kui teie liikluskindlustuse leping on siiski sõlmitud enne 1. veebruari 2020, siis kehtib see Ühendkuningriigis kuni kindlustusperioodi lõpuni ja selles osas midagi ette võtma ei pea,“ lisas Tohver.

Ülejäänud muutused Ühendriikides liiklemiseks hakkavad kehtima alles peale üleminekuaega käesoleva aasta lõpus. „Tulevad muutused on praegu küll teada, aga need võivad veel läbirääkimiste käigus ka muutuda,“ sõnas Tohver. 

Üldiselt tuleb järgmisest aastast arvestada, et Ühendkuningriigis liiklemist tuleb hakata võtma nii, nagu mistahes muud rohelise kaardi riiki, mis ei ole Euroopa Majanduspiirkonnas.

Tohver selgitas, et peale üleminekuperioodi muutub see, millises riigis ja millise kindlustusseltsi kaudu tuleb lahendada liiklusõnnetuste tagajärgi. „See tähendab, et kui näiteks Eesti inimene satub Ühendkuningriigis liiklusõnnetuse kannatanuks ning põhjustajaks on Ühendkuningriigi sõiduk, siis saab kahju hüvitamist nõuda üksnes Ühendkuningriigis. Seni on meie inimestel olnud võimalik pöörduda lihtsalt Eesti kindlustusseltsi poole, kes esindab Ühendkuningriigi kindlustusseltsi. Asjaajamine hakkab edaspidi muutuma lihtsalt veidi keerukamaks ja seda ei saa teha otse Eestis,“ tõdes Tohver.

Kui liiklusõnnetus peaks toimuma Eestis ning süüdlaseks on Ühendkuningriigi numbrimärkidega sõiduk, siis tuleb peale üleminekuperioodi lõppu kannatanul hüvitise nõudega pöörduda kas süüdlase seltsi esindaja poole Eestis või kui seda pole määratud, siis tegeleb nõudega Liikluskindlustuse Fond.