Juulikuu tormid tõid hulgaliselt kahjusid Pärnumaale

07. august 2020
Kui varasem praktika on näidanud, et tormikahjud suurenevad märgatavalt just augustikuus, siis viimastel aastatel on taolised suure jõuga ilmastikunähtused hakanud toimuma aina varem. Ainuüksi möödunud juulis üle Eesti käinud kaks suuremat tormi tekitasid Salva Kindlustuse klientidele kahjusid ligi 63 000 euro väärtuses.
Juulikuu tormid tõid hulgaliselt kahjusid

Kõige rohkem kahju tekitas juuli keskel Pärnumaad laastanud torm Edoard  ning oma osa andis kindlasti ka kuu esimestel päevadel Lääne-Virumaal möllanud torm. Salva Kindlustuse  varakahjude osakonna juhataja Karen Soosalu selgitas, et kahjustuste ja inimeste kirjelduste põhjal võiks torm Edoardi kohati pidada lausa tornaadoks. „Kõigest paari minuti jooksul lennutas keeristuul ringi kõike, mis polnud maa külge kinnitatud ja ka paljut, mis oli tegelikult päris korralikult kinnitatud - päikesevarjud, piknikutelgid, terrassimööbel, mängumajad kui ka batuudid. Tormid murdsid ka puid ja tekitasid kahju katustele, kannatada said muuhulgas ka mitme suvemaja roo- või laastkatused,“ märkis Soosalu. 

„Ringi lendavad batuudid, terrassimööbel, mängumajad ja muud sarnased esemed võivad tekitada autodesse, kasvuhoonetesse ja mujale lennates palju väikeseid kahjusid. Suuremad numbrid tulevad tavaliselt mängu siis, kui tuul viib minema või vigastab katust või murdunud puud kukuvad hoonete või autode peale,“ selgitas Soosalu ja tõi näite hiljutisest juhtumist, kui terve ja elujõuline puu murdus tormi tõttu pooleks ja kukkus kuurile, mille juurde oli pargitud auto. Kannatada said nii hoone kui ka sõiduk.

Soosalu märkis, et suurem äikesetormide hooaeg on alles ees, mistõttu võiksid majaomanikud üle kontrollida, et hoovis või aias olevad esemed oleksid korralikult kinnitatud. Tõsiselt tuleks võtta ka koduste seadmete eemaldamist voolu- ja andmesidevõrgust tormide ajal. Ruuterite puhul on oluline ka võrgukaablite lahti ühendamine.

Kuna kodukindlustuse kaitse ei sisalda automaatselt kodus olevate asjade kindlustamist, siis soovitab Soosalu majaomanikel pilgu peale visata oma kodukindlustuse lepingule või uurida oma kindlustusseltsist, kas lisaks hoonele on ka nende kodune vara ikka kindlustatud. Salva statistika põhjal on kodune vara kindlustamata üle kolmandiku kodukindlustuse klientidest.

Samuti on oluline jälgida, et lepingule oleks lisatud ka  kodu vastutuskindlustuse kaitse, mis aitab teistele osapooltele põhjustatud kahjude hüvitamisel.

Näiteks kaitseb vastutuskindlustus majaomanikku just selle eest kui murdunud puu peaks kukkuma naabri aia, hoone või auto peale. Salva praktikas on olnud piisavalt näiteid, kus pealtnäha terve ja elujõuline puu tormi käigus murdub ja kahjustada saab ka naabri vara. „Elu  on näidanud, et lisaks rahalisele kahjule võivad sellised juhtumid pikaks ajaks ära rikkuda ka seni heade naabrite omavahelised suhted,“ märkis Karen Soosalu.

Ülepingest, pinge kõikumistest ja elektrikatkestustest tulenevate kahjude korral on abiks kodukindlustuse lepingule valitud koguriskikindlustusest.