Reisimisest ja reisikindlustusest pandeemia tõmbetuultes

07. aprill 2021
Tre Raadio pooltunnis rääkis Salva Kindlustuse Pärnu- ja Saaremaa regiooni juht Andres Sooniste reisimisest ja reisikindlustusest pandeemia tõmbetuultes.
Reisimisest pandeemia tõmbetuultes
Mis seisus me turismimaastikul tänases olukorras oleme?

Kui eelmine aasta välja jätta, oli viimane kümnend turismitööstusele väga kiire tõusuga. Ootamatult järgnes sellele aga suur kollaps 2020 märtsis, mis pani kõik turismitööstuse indikaatorid raporteerima langust. Reisijate arv langes erinevates riikides keskmiselt 60-70%.

Suvel pandeemia natuke taganes ja riigid mõtlesid välja lahendusi, kuidas turismi-, lennundust ja majutussektorit turgutada. Sisemaine turism läks kiiresti ja edukalt käima. Hiiumaal oli lausa kõigi aegade parim tulemus aga Tallinna kesklinna hotellidel ilmselt nii hästi ei läinud.

Mis see kindlustusele tähendab?

Tänapäeval on reisikindlustuse tegemine saanud reisijatele normiks. Ei valita, kas osta reisikindlustust või mitte - pigem valitakse, kas kindlustada kõik riskid või jätta osad valimata. Turismi ja reisimise järsk pidurdumine tähendab ka suurt langus reisikindlustuse müügis. Reisikindlustuse müük kukkus märts 2020 praktiliselt 50% võrra.

Hea teada: Rusikareegel ütleb, et reisikindlustus on kuskil 5-7% kõikidest reisikuludest kokku. 

Turismi- ja reisitööstus on koguaeg mõelnud kuidas pandeemiaolukorrast välja tulla. Kindlustusteoreetikud on hinnanud, et pandeemia tõttu kindlustuslepingute arv ja reisimiste arv tervikuna väheneb, samas keskmine kindlustus kallineb. Lisanduvad kaitsed, mis seonduvad konkreetselt COVID-19-ga ja pandeemiaga.

Kas tänasel päeval on lahendused COVID-19 riskide kaitseks?

Pandeemiaga seotud riskidest rääkides vaataks nii reisitõrke kui ka tervisekindlustust. Kuidas Eesti kindlustusseltsid pandeemiatele seotud riskidele reageerisid? Suur osa tõstis käed üles ja otsustas COVID-19 riske mitte katta. Kaks-kolm seltsi eristuvad – Seesam, Salva ja PZU (osaliselt). Kõige olulisemaks peavad inimesed ikkagi kindlustuskaitset haigestumise tõttu enne reisi ja samuti reisil olles haigestumise vastu. Pandeemia saabudes ennustati, et väheneb klientide arv ja suureneb kindlustusmakse. Hetkel tuleb reisijatel vaadata nende seltside hindasid ja kaetud riske ning hinnata, kas hind on seda väärt.

Tulevik pandeemiatuultes

Kindlustuse ja turismivaldkonna arendajad, suured ettevõtted ja uurimisorganisatsioonid ennustavad, et selles valdkonnas on tulevikus veelgi suuremad muutused. Reisides ühest riigist teise tuleb tihti ette olukordi, kus läbitakse palju riike, millel kõikidel võivad olla erinevad pandeemia piirangud ja tingimused. Reisijal on vaja kiiresti ja operatiivset informatsiooni.

Tulevik võib tuua tehisintellekti, mis suudaks võimalikult kiiresti võimalikult palju infot läbi töödelda eesmärgiga luua tegeliku olukorra andmebaas. Populaarsemaks saavad antikehade testid ja nende aktsepteerimine. Suurendatakse tervisekindlustuse kaitseid kuni 1 000 000€ välja.

 

Reisikindlustus on oluline. See on muutunud reisimise lahutamatuks osaks. Paljudel on ka panga või mõne muu seltsi poolt olemas aastaringne kindlustus. Võib aga juhtuda, et see ei kata COVID-19-ga kaasnevaid riske. Sellisel juhul saab riskidele täiendavalt juurde võtta katteid teistelt seltsidelt. Soovitan kindlasti läbi lugeda kindlustustingimused.

 

Täispikk intervjuu on kuulamiseks siin: https://parnu.treraadio.ee/kordus/4500/salva-kindlustuse-pooltund